Metóda Wima Hofa v skratke? Otužuj, medituj a dýchaj!
Kde sa vzal, tu sa vzal, ošľahaný vetrom, s kryštálikmi ľadu v obočí. Rád sa kúpe v kockách ľadu a bosý behá po severnom póle. „No a čo ako?“ núka sa otázka. No a to, že Wim Hof urobí zdatných superľudí aj z nás, čo sme vyrástli v prekúrených panelákoch.
Nie, nebudeme tvrdiť, že tento sympaťák bol kedysi padavka. V Holandsku sa padavky hádam ani nerodia.
Navyše, keď si ako Wim potrebujete vydobyť miesto medzi deviatimi súrodencami, musíte sa snažiť. Prerod na ľadového muža však nastal oveľa neskôr, keď jeho manželka spáchala samovraždu.
Úľavu od smútku hľadal Wim v drsnej, chladnej prírode. Zahĺbil sa do seba, veľa meditoval. Experimentoval s vlastnými fyzickými hranicami, čo nezahŕňalo len drepy a kliky, ale aj také kúsky ako maratón za polárnym kruhom naboso alebo výstup na Mount Everest iba v šortkách („len“ do výšky 7 700 m).
Pre nás je dôležité, že Wim postupne vyvinul techniku, ako prinútiť telo, aby ho dokonale poslúchalo. Nazval ju logicky metóda Wima Hofa.
Metóda Wima Hofa sa nezíde len vtedy, keď chceme v júni elegantne skočiť do sviežeho Jadranského mora. Odolnosť proti chladu môže byť len taký bonbónik.
Vďaka Wimovi môžeme mať fantastickú imunitu. Naše telo si ľahšie poradí so zápalmi a autoimunitnými ochoreniami. Zvýši sa náš športový výkon.
Zhodíme zopár kíl. Zlepší sa nám pleť. Pomôže nám v stresových chvíľach, pri depresiách a návaloch úzkosti. A celkovo si lepšie porozumieme s vlastným telom, čím sa kvalita nášho života povážlivo zvýši.
A vedci zalapali po dychu
Po svete sa túla veľa polomystických figúrok s „nadprirodzenými“ schopnosťami.
Netreba cestovať ani ďaleko, pána v ľanovej košeli, ktorý žije len zo vzduchu a kávy, máme hneď za rohom. Wima však môžeme pokojne označiť nálepkou „vedecky overené“. Podrobnosti si prečítajte na jeho stránke www.wimhofmethod.com, na tomto mieste spomeňme len známy experiment, keď sa pod vedeckým dohľadom kúpal po krk ponorený v ľadových kockách.
Podľa medicínskych učebníc by sa malo stať toto: obmedzí sa prietok krvi do končatín, teplota tela prudko klesne. Postupne začnú odumierať tkanivá, najskôr končeky prstov, uši, nos. Nastane hypotermia a pomaly zlyhajú všetky životné orgány. Wim si po hodine a 12 minútach vyšiel z kade vysmiaty, ružovučký ako bábätko, s teplotou 37 stupňov. Prikázal telu, aby fungovalo ako ohrievač, a telo ho poslúchlo. Vedci zalapali po dychu.
A ešte viac zostali prekvapení po ďalšom experimente, v ktorom vyšlo najavo, že výstredné kúsky dokáže nielen Wim, ale aj jeho študenti.

Viktor & skúška inštruktorov
Hľadá sa tibetský mních
K Wimovým žiakom patrí aj Viktor Schiller, ktorý priniesol metódu Wima Hofa na Slovensko. Stretli sme sa na nábreží Dunaja, a keďže kaviareň v blízkom nákupnom centre sa mi zdala na túto tému akosi dekadentná, uvelebili sme sa na tráve.
Bol posledný aprílový deň, teplota vzduchu nanajvýš 12 stupňov. Ja zabalená vo svetri, Viktor v sandáloch a tričku. „Chodím v nich celý rok.

Viktor Schiller (vpravo) so svojím ľadovým tútorom
Je to výborné, ale má to aj negatíva. Minule som v obchode naďabil na krásnu zimnú bundu. Aj by som si ju kúpil, ale načo, keď ju nepotrebujem?“ smeje sa Viktor.
K Wimovi ho pôvodne priviedol jeho koníček. „Rád sa kajakujem, a to aj v zime. Lenže v zimných mesiacoch je to pomerne rizikový šport. Ak sa prevrátiš a skončíš v ľadovej vode, môže sa to ľahko skončiť fatálne. A keďže som býval dosť zimomravý, zároveň som hľadal spôsob, ako si urobiť pobyt v chlade trochu znesiteľnejší,“ vraví Viktor a pokračuje: „Počul som o tibetských mníchoch, ktorí sa dokážu zahriať vlastnou vôľou. Dvoch som vypátral, no zistil som, že najskôr musím vstúpiť do ich rádu a študovať u nich niekoľko rokov, čo sa mi veľmi nechcelo.“
O nejaký čas narazil náhodou na článok o akomsi Holanďanovi, ktorý vraj ovláda niečo podobné. Viktor sa mu ozval a absolvoval u Wima týždenné školenie, ktoré mu zmenilo život.
Ako sa začať otužovať?
Ak ste začiatočníčky, postupujte pomaly. Prvý deň začnite teplou vodou, ktorú po chvíli vystrieda studená.
Nie polovlažná, páka na vodovodnej batérii má byť pekne na kraji, inak samy seba klamete. Začnite od chodidiel a postupujte vyššie, pokiaľ to dokážete.
Sprchu ukončite teplou vodou. V ďalších dňoch fázu studenej vody postupne predlžujte a pokúste sa osprchovať plecia, potom tvár, chrbát, vlasy. Keď takto vydržíte aspoň 20 sekúnd, sprchu už nemusíte končiť teplou vodou, ale studenou. Pri pobyte v studenej vode sa koncentrujte na svoje vnútro.
Upokojte sa, vnímajte svoj dych, chlad.
Ľadová diéta
Netrpezlivo sa pýtam na to podstatné: „Metóda Wima Hofa – aké je jej tajomstvo?“ Je prekvapivo jednoduché, odpovedá Viktor. „Spočíva v dychových cvičeniach, koncentrácii a otužovaní. Najlepší účinok dosiahneš, keď budeš praktizovať všetky činnosti. Ale na Wimovej metóde je výborné, že určité výsledky prídu aj vtedy, keď sa budeš venovať len dychovým cvičeniam.“
Pointa spočíva v tom, že špeciálnym dýchaním sa nám dostane do krvi viac kyslíka a zároveň sa zníži hladina oxidu uhličitého. V tele sa spustia biochemické reakcie.
Tie sa prejavia napríklad tak, že sa nám na pokožke deaktivuje jeden druh receptora, ktorým vnímame okolitú teplotu. Kontakt so studenou vodou je tak oveľa príjemnejší, bez sprievodného šoku a pichania.
Boj so zimou zároveň prebieha aj na inej úrovni. Pravidelným kontaktom s chladom si totiž vytvárame zásoby hnedého tuku.
„Je to naša prirodzená obrana proti zime, s ktorou sa rodíme,“ vysvetľuje Viktor. „Všimni si, že bábätká sa v chlade netrasú. Je to preto, že majú hnedý tuk, ktorý ich v prípade potreby zahrieva. Lenže tým, ako mimino obliekame, hnedý tuk sa stráca, až zmizne úplne.“ Metóda Wima Hofa ukázala, že ho môžeme opäť získať.
Stačí, aby sme telo pravidelne vystavovali chladu.
Hnedý tuk má ešte jeden zaujímavý benefit – pomáha nám chudnúť. „Hnedý tuk potrebuje na vyhrievanie palivo. A tým je práve biely tuk. Ukázalo sa, že keď hnedý tuk pracuje efektívne, metabolizmus sa zvýši o 300 percent. Podotýkam, že v pokojnom režime. Zatiaľ čo si tu sedíš a sem-tam sa strasieš od zimy, tvoj bazálny metabolizmus je na úrovni 7 MJ.
Ale ak by si mala hnedý tuk a bola by si vystavená chladu, mohla by si spáliť o 300 percent viac. Na získanie hnedého tuku sa však musíš aspoň desať týždňov pravidelne otužovať. Potom ti už stačí, keď chodíš ľahšie oblečená, spávaš pri otvorenom okne, občas si dopraješ studenú sprchu. A spaľuješ.“ vysvetľuje Viktor a pýta sa, či mi nie je zima.
Robím sa, že nie je.
Stav bezmyšlienkovosti zažijú okamžite aj začiatočníci.
Viac kyslíka, viac energie
Wimova metóda je zaujímavá aj pre tých, ktorí chcú zvýšiť svoj športový výkon. Súvisí to najmä s dychom, pretože okysličená krv znamená aj viac energie. Stačí si pred štartom urobiť cvičenie a je vysoko pravdepodobné, že zabehneme o pár kilometrov ďalej. Dýchanie (ale aj otužovanie) zároveň uvoľňuje chemické látky, ktoré pôsobia protizápalovo. Pravidelné praktizovanie metódy Wima Hofa vraj zlepšuje stav autoimunitných ochorení, ako je celiakia a rôzne alergie. „Netvrdím, že ťa metóda úplne vylieči, ale určite zmierni príznaky. Sám mám alergiu na mlieko a lepok. Naďalej sa im vyhýbam, ale občas neodolám, pretože hlavne syry mi veľmi chutia. Predtým sa mi hneď objavila vyrážka. Teraz ich môžem jesť aj niekoľko dní bez toho, aby som mal akékoľvek prejavy,“ vraví Viktor a dodáva, že metóda Wima Hofa je účinná proti zápalom, čo bolo potvrdené aj vedecky. Holanďan (a neskôr aj jeho žiaci) si nechal jednoducho vstreknúť do žíl endotoxín z E.Coli – a jeho imunitný systém si s ním celkom elegantne a rýchlo poradil.
Meditácia. Rýchlo a účinne
Nespomenuli sme ešte tretí pilier metódy Wima Hofa. Ako je to s tou meditáciou? „Sám radšej používam termín koncentrácia,“ opravuje ma Viktor.
„Meditácia sa totiž často spája s predsudkami. Poznáš to, väčšina ľudí si hneď predstaví levitujúceho Budhu. Lenže v pravom zmysle slova nie je meditácia nič viac a nič menej než koncentrácia mysle na jedinú konkrétnu vec. Je pritom jedno, či ide o bezmyšlienkovitosť, alebo o vlastný malíček.“
Ak sa venujete joge, asi viete, že vypnúť myseľ je umenie, ktoré sa treba učiť roky. „S metódou Wima Hofa tento stav zažijú prakticky okamžite aj začiatočníci. Príď na moju prednášku, vyskúšaš si to a zažiješ. Stavme sa, že najneskôr pri tretej sérii dychových cvičení sa budeš prihlúplo usmievať a bude ti to jedno, pretože nebudeš na nič myslieť.“ Chvíľu váham, ale nakoniec na prednášku prídem. A môžem potvrdiť. Ja, absolútna meditačná začiatočníčka, som to dala. Bolo to skvelé.
„A vieš, čo je super?“ pokračuje Viktor. Že ak budeš dýchanie trénovať denne, tak ti metóda Wima Hofa pomôže tento stav navodíť hocikedy, keď budeš chcieť. Aj bez dýchania. Čo je absolútne fantastická vec na odbúranie stresu. Naučíš sa koncentrovať na vlastné telo, pocítiš ho zvnútra. Lepšie ho spoznáš. Jednoducho, zrazu budeš šéfovať svojmu telu.
Veľká ľadová párty
„Ozaj, a aký je Wim?“ pýtam sa. „Uvoľnený. Žoviálny, živelný a veľmi priamy. Nenormálny pohoďák a dobrák,“ odpovie po chvíli premýšľania Viktor.
Určite odporúčame aj Viktorove prednášky. Dozviete sa na nich všeličo zaujímavé a hlavne si vyskúšate Hofove dýchanie. Zdôrazňujeme, že zadarmo.
A ak by ste chceli do techniky preniknúť hlbšie a dotiahnuť to na kúpeľ v ľade, prihláste sa na Viktorov intenzívny kurz metódy Wima Hofa.
Do ľadovej kade to dotiahla aj kolegyňa Betty. Pôvodne išla na kurz s presvedčením, že bazén určite nedá. Pre istotu si nezobrala plavky ani uterák. Nakoniec jej potrebný výstroj tesne pred koncom priniesol priateľ – a nie zbytočne.
Urobte si pred štartom cvičenie a zabehnete ďalej.
Metóda Wima Hofa – kedy ju radšej neskúšajte?
Počas tehotenstva. Približne na pol hodiny nastane v tele doslova hormonálny výbuch a zatiaľ nie je jasné, či to má vplyv na plod.
Metóda Wima Hofa (konkrétne dýchanie) nie je vhodná pri problémoych so srdcom alebo epilepsiou. Dychové cvičenia (hlavne fáza zadržania dychu) môžu byť lákavé pre potápačov a plavcov, no zásadne ich neskúšajte vo vode, a to ani vo vani. Je to veľmi nebezpečné, pretože s kyslíkom idete na doraz. V momente, keď vám dôjde, môžete ľahko odpadnúť.
Samozrejme, dýchanie NESKÚŠAJTE ani pri šoférovaní, po konzumácii alkoholu, na prázdny (alebo príliš plný) žalúdok. Ak máte akékoľvek zdravotné problémy, metódu vopred konzultujte s lekárom.
Dýchanie podľa Wima Hofa:
- Pohodlne sa usaďte, môžete si aj ľahnúť. Zatvorte oči.
- Zhlboka a naplno sa nadýchnite. Pri správnom nádychu by sa vám malo zväčšiť brucho a nadvihnúť pľúca. Nasleduje normálny výdych, teda nie až na doraz. Zopakujte v rýchlom tempe 30- až 40-krát. Postupne zacítite jemné mravčenie. Môže sa objaviť hocikde na tele, najčastejšie na prstoch.
- Nasleduje séria piatich úplných nádychov a úplných výdychov. Posledný výdych je opäť normálny. Vydýchnite a zadržte dych čo najdlhšie, ale nič nesiľte. Vydržíte prekvapivo dlho. Sústreďte sa na vnútro tela.
- Keď budete mať potrebu nadýchnuť sa, urobte to. Na plné pľúca a zadržte dych. Uvoľnite sa a snažte sa na nič nemyslieť. Toto je fáza, kde by ste mali zažiť pocit relaxu a úplnej bezmyšlienkovitosti.
- Body 2 až 4 ešte dvakrát zopakujte. Po pár dňoch bude stav bezmyšlienkovitosti intenzívnejší.
- Dýchanie môžete vykonávať hocikedy počas dňa, ale najlepšie ráno. Tesne pred spánkom vás môže zbytočne „nabudiť“.
- Pre lepšiu predstavu si pozrite videolekciu na Wim Hofovej stránke, alebo ukážky na Youtube kanáli.
Článok vyšiel v časopise Madam Eva 6/2017.
Text Silvia Gašparcová